خواص خوراکی هادرمان بیماریها در طب سنتیگیاهان دارویی

علت خون دماغ شدن

علت خون دماغ شدن و راه های درمان آن در طب سنتی

علت خون دماغ شدن چیست؟

علت خون دماغ شدن و راههای درمان ریشه ای آن چیست؟ خون دماغ شدن در اکثر اوقات به خاطر غلبه خلط دم است، اگر دیگر نشانه های غلبه دم مانند سرخی رنگ پوست و صورت، زود عصبی شدن و … را دارید (و فشار خون ندارید) پس تقریبا مطمئن باشید که به خاطر غلبه دم دچار خون دماغ شده اید.

مزاج‌های گرم و تر و گرم و خشک احتمال خون‌ دماغ در آنها بیشتر از سایر مزاج‌ها بوده و این مسئله به ویژه در فصول گرم و در اقلیم‌های گرمسیر بیشتر شایع تر است. لذا افراد با مزاج گرم (مخصوصا گرم و تر) و یا افراد دموی باید در فصلهای گرم (مخصوصا فصل بهار که زمان غلبه خون یا دم است و خون به جوشش و غلیان درمیاید) باید از افراط در مصرف گرمیجات خودداری کنند.

*** تدابیر خوردن و آشامیدن در فصل بهار ***

افراد دارای مزاج گرم و تر اکثراً چاق هستند غلظت خون زیادی دارند و این غلبه و تجمع مواد زائد می‌تواند سبب  جوش و دمل‌هایی که با خونریزی همراه بوده، خونریزی در روده و یا خونریزی از بینی بروز یابند. کم کردن حجم غذا در این افراد و کاهش مصرف گوشت قرمز و استفاده بیشتر از غذاهای حاوی سبزیجات در پیشگیری و مقابله با این بیماری در آنها مؤثر است.

خون دماغ

سایر علتهای خون دماغ شدن

علت بیشتر خون دماغ شدنها از منظر طب سنتی اغلب غلبه خلط دم است، ولی در برخی موارد دلایل دیگری نیز میتواند علت خون دماغ شدن باشد. برخی دلایل بروز این مسئله عبارتند از:

 • فین کردن شدید شخص
 • انگشت داخل بینی کردن و کندن ترشحات خشک شده بینی به وسیله انگشت
 • بالا رفتن فشار خون (خونریزی پیوسته از بینی اغلب نشانه بالارفتن ناگهانی فشار خون است.)
 • ضربه به سر و بینی
 • گرمازدگی و تابیدن آفتاب به سر به ویژه در روزهای گرم و هوای خشک
 • سرماخوردگی و خشک شدن بینی
 • وجود تومور در بینی
 • سخت شدن سرخرگها (وجود بیماریهایی نظیر چربی خون، کلسترول بالا و تجمع رسوبات در دیواره سرخرگها یکی از دلایل خون دماغ شدن در سنین بالا است.)
 • مصرف برخی داروهای رقیق کننده خون مانند بعضی انواع آنتی بیوتیکها و داروهای ضد روماتیسم
 • التهاب سینوسها و بیماری سینوزیت
 • برخی عفونتهای بینی
 • برخی آلرژی ها ممکن است علت خون دماغ شدن باشند.
 • كمبود ويتامين‌های K و C و کمبود کلسیم
 • ارتفاع زیاد و کاهش فشار هوا میتواند علت خون دماغ شدن باشد.
 • مصرف الکل و مواد مخدر (الکل از انعقاد خون جوگیری کرده و یکی از علتهای خونریزی بینی است)
 • انحراف تیغه وسط بینی
 • بوییدن مواد محرک شیمیایی

درمان خون دماغ شدن در طب سنتی

 • اولین مرحله درمان خونریزی بینی و بند آمدن خون دماغ، نشاندن بیمار است. سپس محل اتصال قسمتهای استخوانی و غضروفی و درست در لبه برجستگیهای استخوان بینی را فشار دهید. بعد از چند دقیقه سوراخ بینی در حال خونریزی را با مقداری پنبه یا دستمال کاغذی ببندید.
 • یکی دیگر از شیوههای درمان خون دماغ شدن در طب سنتی، استفاده از گل انبه است، این درمان بسیار موثر بوده، عصاره این گیاه خاصیت بند آوردنده خون دارد.
 • برگهای تازه گشنیز را آسیاب کنید. سپس یک تا دو قطره از شیره گشنیز آسیاب شده را در سوراخ بینی بچکانید. این امر موجب توقف خونریزی خواهد شد.
 • از راهکارهای درمان خون دماغ شدن، استفاده از پیاز است. مقداری پیاز رنده شده را با سرکه مخلوط کرده و چند قطره از این مخلوط را در سوراخ بینی بچکانید، از خون دماغ جلوگیری میشود.
 • یکی از راههای توصیه شده در طب سنتی برای درمان خون دماغ شدن، چکاندن ۲ الی ۳ قطره از ترکیب گلاب ۵ واحد + سرکه ۲ واحد در سوراخ بینی است.
 • چنانچه علت خون دماغ شدن به دلیل خشکی بینی باشد، چکاندن اسانس نعنا به بینی از خونریزیهای مجدد بینی پیشگیری خواهد کرد.
 • از دیگر راههای درمان خون دماغ، استفاده از ضماد تهیه شده با سماق است، به این منظور ضماد آب سماق رابه پیشانی و روی بینی خود بمالید، خونریزی بینی را قطع می کند.
 • یک تکه پنبه را آغشته به آب لیمو کرده و در سوراخ بینی بگذارید. خون دماغ را برطرف خواهد کرد.
 • از دیگر راههای خانگی درمان خون دماغ شدن، چکاندن چند قطره آبغوره هنگام خونریزی، در داخل سوراخ بینی است.

درمان خون دماغ شدن

یکی از باور های غلط در بین مردم در هنگام خونریزی بینی، خم کردن سر به عقب برای توقف خونریزی است. اینکار عوارضی مانند :ایجاد خفگی،حالت تهوع ،و نفوذ خون به مری و معده دارد.

علت خون دماغ شدن در فصل بهار

معمولا علت اصلی خون دماغ شدن در فصل بهار غلبه خلط دم است. خلط دم در فصل بهار به علت مساعد بودن شرایط بیشتر تولید میشود و این میتواند علت اصلی خون دماغ شدن در بهار باشد. در فصل بهار باید از غذاهای مولد خلط خون مانند گوشت قرمز پرهیز کرد و با رعایت تدابیر این فصل تولید خلط دم را به حداقل رساند.

در این رابطه پیشنهاد میشود مقاله تدابیر بهار را بخوانید.

فواید خون دماغ شدن

نمیتوان گفت که خون دماغ شدن برای بدن فایده زیادی دارد. اما بدون فایده هم نیست. خونی که از دماغ بیرون میاید در واقع مقدار اضافی خون است که بدن آن را بصورت خودکار دفع میکند (البته اگر علت خون دماغ شدن زیاد بودن خون در بدن باشد) حکمای طب سنتی پیشنهاد میکنند که در هنگام خون دماغ شدن جلوی خون را نگیرید و بگذارید مقداری از خون خارج شود سپس جلوگیری کنید. خون دماغ شدن اگر به دلیل غلبه خلط دم باشد خارج شدن آن از بینی مشکلی برای فرد ایجاد نمیکند.

درمان خون دماغ از نظر حکیم زکریای رازی

زکریای رازی در کتاب من لایحضر الطبیب، جهت بند آوردن خون، به عنوان درمان اورژانسی، موارد ذیل را توصیه می کند:

 • پایین دیافراگم همان سمتی از بدن که سوراخ بینی آن سمت دچار خونریزی شده است را بادکش بزرگ و زیاد نمایید. یعنی بادکش با لیوان یا ظرفی بزرگ و به تعداد سه الی چهار بار انجام گردد
 • چکاندن آب خیلی یخ در سوراخ بینی
 • آشامیدن آب یخ
 • خوردن ماست ترش
 • نشستن در آب بسیار سرد

ضمناً در برخی منابع، استنشاق پودر پوست تخم مرغ نیز توصیه شده است.

کمپرس سرد

یکی از روشهای خانگی و طبیعی برای درمان خون دماغ، استفاده از کمپرس سرد است. استفاده از کمپرش سرد باعث می‌شود رگ‌های خونی به سرعت بسته شوند و خونریزی متوقف شود. سردی کمپرس باعث تحریک و بارک‌تر شدن رگ‌های خونی و در نتیجه بند آمدن خونریزی می‌شود. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که تعدادی از تکه‌های یخ را در یک کیسه بریزید و آن را پشت گردنتان بگذارید.

سرکه سیب

استفاده از سرکه سیب نیز روش درمانی خانگی و طبیعی دیگری برای درمان خون دماغ است. با استفاده از این روش خونریزی  به مدت چند دقیقه متوقف می‌شود. برای استفاده از این روش درمانی سرکه سیب را با آب مخلوط کرده و با استفاده از یک تکه   مقداری از آن را در حفره‌های بینی قرار دهید تا خونریزی متوقف شود.

گشنیز

گیاه گشنیز یکی از گیاهانی است که برای متوقف کردن خونریزی بینی به صورت خانگی از آن استفاده می‌شود. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که مقداری از برگهای تازه گشنیز را آسیاب کنید و حالا یک تا دو قطره از آب گشنیز را در حفره‌های بینی بچکانید. این روش درمانی باعث هر چه زودتر متوقف شدن خونریزی می‌شود. روشی دیگر نیز به این صورت است که برگهای تازه گیاه گشنیز را به خوبی بکوبید تا له شود و به صورت خمیری درآید، حالا این خمیر به دست آمده را روی پیشانی بمالید و به مدت ده الی پانزده دقیقه به خوبی ماساژ دهید. خاصیت خنک کنندگی این روش درمانی باعث هر چه سریعتر بند آمدن خون دماغ می‌شود.

پرسیاوشان

یکی دیگر از روشهایی که برای درمان خانگی و سنتی خون دماغ پیشنهاد می‌شود، استفاده از پرسیاوشان است. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که مقدار ۲/۵ گرم از پرسیاوشان را با ۲/۵ گرم مردار سنگ به خوبی بکوبید تا له شود، آنگاه این مخلوط را در ظرفی که حاوی یک چهارم استکان از مقدار مساوی گلاب و سرکه است بریزید و خوبی هم بزنید و سپس با استفاده از یک قطره چکان آن را در حفره‌های بینی بچکانید. لازم به تذکر است قبل از انجام هر کاری برای فردی که دچار خونریزی بینی شده است، اینست که فشار خون او را کنترل کنید زیرا فشار خون بالا مانع بند آمدن خونریزی می‌شود.

پر سیاوشان

تره

تره نیز یکی دیگر از گیاهانی است که برای بند آوردن خونریزی بینی بسیار مفید و کارساز است. به این صورت عمل کنید که مقداری از گیاه تره را پس از شستن، خرد کنید و بکوبید تا به خوبی له شود و آب آن گرفته شود و آنگاه آب به دست آمده را با استفاده از یک تکه پنبه یا قطره چکان داخل حفره‌های بینی بچکانید تا خونریزی برطرف شود.

سماق

استفاده از سماق نیز روش درمانی خانگی و سنتی دیگری است که به بند آوردن خونریزی بینی کمک شایانی می‌کند. برای استفاده از سماق به این صورت عمل کنید که مقداری از سماق را در آب بریزد و روی حرارت بگذارید تا بجوشد. بگذارید آنقدر روی شعله باقی بماند تا کاملا غلیظ شود و سپس از روی حرارت برداشته و پس از سرد شدن با آب آن را استنشاق کنید. همچنین می‌توانید محصول به دست آمده را روی پیشانی و بینی بمالید و ماساژ دهید.

آبغوره

استفاده از آبغوره نیز روش درمانی خانگی و سنتی است که در هنگام بروز خونریزی بینی به شما عزیزان پیشنهاد می‌شود. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که مقداری از قوره را در ظرفی بریزید و بکوبید تا له شود. حالا آب به دست آمده از آن را با کمک پنبه یا قطره چکان در حفره‌های بینی بچکانید تا خونریزی برطرف شود.

فلفل کاین

استفاده از فلفل کاین نیز در هنگام خون دماغ شدن بسیار توصیه می‌شود. فلفل کاین همانند یک محرک سلولی عمل می‌کند و باعث تنظیم فشار خون می‌شود به این معنا که  فشار از ناحیه‌ای که دچار خونریزی شده است کم شده و انعقاد خون رخ می‌دهد. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که مقدار یک قاشق چایخوری از پودر این فلفل را در یک فنجانی که حاوی آب گرم است بریزید و هم بزنید و سپس آن را میل کنید. این عمل باعث سرعت بخشیدن به بهبود این عارضه می‌گردد. کسانی که دچار عارضه خونریزی بینی هستند می‌توانند از کپسول کاین به مقدار سه بار در روز مصرف کنند. لازم به تذکر است که برای اطلاع صحیح از مصرف دوز مناسب حتما با پزشک مصرف کنید. روش دیگر نیز به این صورت است که می‌توانید از این فلفل در غذاهای روزمره‌ی خود به طور منظم استفاده کنید.

فلفل کاین

آب نمک

یکی از عوامل خون دماغ شدن در فصل سرما، خشکی داخل غشای بینی است. برای رفع چنین مشکلی از آب شور که خاصیت نرم و مرطوب کنندگی برای غشای خشک داخل بینی دارد، استفاده می‌شود. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که به ظرفی که حاوی نصف فنجان آب است، اندکی نمک اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مخلوط شوند آنگاه این محلول را با استفاده از یک تکه پنبه یا قطره چکان درون حفره‌های بینی بریزید تا خونریزی بند آید. این روش درمانی را در طول روز دو تا سه مرتبه تکرار کنید تا خشکی بینی در فصل زمستان که عامل خونریزی بینی است برطرف شود.

گزنه

استفاده از گیاه گزنه نیز برای درمان خون دماغ شدن بسیار مفید است. این گیاه دارای خواص قابضی است و با لخته کردن خون، از خون دماغ شدن جلوگیری می‌کند. این گیاه با تقویت مویرگ‌ها برای درمان آلرژی‌هایی که باعث خون دماغ شدن می‌شود،بسیار موثر است. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که گزنه را به خوبی بکوبید تا له شود و آب آن را به کمک قطره چکان یا پنبه به داخل حفره‌های بینی بریزید. این روش به سرعت خونریزی را متوقف می‌کند. روشی دیگر به این صورت است که برگهای گزنه را خشک کنید و سپس در آسیاب پودر کنید حالا فقط کافی است که در هنگام خون دماغ شدن عطر این برگهای خشک و پودر شده‌ی گزنه را استنشاق کنید. این روش نیز کمک شایانی به متوقف کردن خونریزی بینی می‌کند. افرادی که در طول فصول سرما و ماههای خشک، دچار عارضه خون دماغ می‌شوند کافیست در طول روز یک تا دو فنجان چای گزنه بنوشند. برای تهیه این چای مقداری از برگهای تازه گزنه را در یک لیوان آب در حال جوش بریزید و بگذارید به مدت پنج الی ده دقیقه روی حرارت ملایم بجوشد و پس از گذشت این مدت زمان آن را از روی شعله بردارید و پس از سرد شدن آن را نوش‌جان کنید.

ریحان

یکی از گیاهانی که برای درمان خانگی و سنتی خون دماغ شدن بسیار مفید و موثر است، گیاه ریحان مقدس است. این گیاه با خواص شگفت‌انگیز خود باعث تسکین اعصاب فرد مبتلا به خون دماغ می‌شود. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که مقداری از برگهای تازه ریحان را بشویید و بجوید این کار باعث متوقف شدن خونریزی بینی می‌شود. روشی دیگر نیز به این صورت است که مقداری از برگهای تازه ریحان را خرد کرده و بکوبید تا به خوبی له شود و آنگاه آب به دست آمده از آن را با یک تکه پنبه یا به کمک قطره چکان در حفره‌های بینی بچکانید. این عمل نیز خونریزی را متوقف می‌کند.

وازلین

یکی دیگر از روشهای خانگی و سنتی برای درمان خون دماغی که به دلیل خشکی هوا در طول فصول سرد سال است، استفاده از وازلین است. وازلین به دلیل اینکه بسیار چسبناک و مرطوب است منافذ بینی را تحریک نخواهد کرد. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که مقداری از وازلین را داخل حفره‌های بینی بمالید. این عمل را روزانه چندین مرتبه تکرار کنید تا رطوبت از دست رفته باز گردد. لازم به تذکر است که از مصرف بی‌رویه وازلین خودداری کنید تا از خطر ورود آن به بدن از طریق بینی از بین برود.

سیب

یکی از روشهای مهم خانگی و سنتی برای درمان خونریزی بینی استفاده از این میوه خوشمزه و پرخاصیت یعنی سیب است. هنگامی خون دماغ شدید است و به مرور تکرار می‌شود بایستی سیب را در برنامه غذایی خود بگنجاند و در طول روز چندین عدد سیب میل شود. در روایات نیز برای درمان خونریزی بینی بسیار به خوردن سیب توصیه شده است. چنانچه امام صادق (ع ) به فردی که برادرش دچار خونریزی شدید بود فرمودند: به برادرت سیب بخوران. آن شخص نیز به توصیه امام به براد خود سیب داد و خونریزی او متوقف شد.

آب انار ترش

یکی دیگر از روشهای درمانی خانگی و سنتی برای متوقف کردن خونریزی بینی استفاده از آب انار ترش است به این صورت که مقداری از دانه‌های انار را در ظرفی که حاوی آب در حال جوش است بریزید و بگذارید روی حرارت ملایم بجوشد تا غلیظ شود و سپس آن را از روی شعله بردارید و پس از سرد شدن از صافی عبور دهید و حالا اندکی به آن عسل اضافه کنید و با قطره چکان در حفره‌های بینی بریزید. این روش برای خونریزی که ناشی از زخم‌های داخلی بینی است بسیار مفید است.

شکوفه زردآلو

یکی دیگر از روشهای خانگی و سنتی برای درمان خونریزی بینی استفاده از شکوفه زردآلو است. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که مقداری از شکوفه‌های زردآلو را بجوشانید و بگذارید تا غلیظ شود و سپس از روی حرارت برداشته و پس از سرد شدن آن را از صافی عبور دهید و آن را به کمک قطره چکان در حفره‌های بینی بچکانید. این کار کمک شایانی به متوقف شدن خونریزی بینی می‌شود.

شکوفه زردآلو

سیر و دارچین

یکی از ترکیباتی که برای متوقف کردن خونریزی بینی به صورت خانگی و سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیار مفید است، ترکیب سیر و دارچین است. سیر را بکوبید تا له شود و اندکی دارچین به آن اضافه کنید و در روز میل کنید تا خونریزی متوقف شود.

نعناع

یکی از روشهای درمانی و خانگی برای درمان خونریزی بینی استفاده از گیاه نعناع است. برای استفاده از این روش درمانی به این صورت عمل کنید که مقداری از برگهای تازه نعناع را در آب بجوشانید و بگذارید آنقدر روی حرارت باقی بماند تا غلیظ شود و سپس از روی حرارت بردارید و پس از عبور دادن از صافی آن را به کمک قطره چکان یا یک تکه پنبه در داخل حفره‌های بینی بچکانید. این روش کمک شایانی به متوقف کردن خونریزی می‌کند.

پیاز

یکی دیگر از روشهای خانگی و طبیعی برای متوقف کردن خون دماغ استفاده از پیاز است. برای استفاده از این روش یک عدد پیاز را رنده کنید و آب آن را بگیرید و به آن اندکی سرکه اضافه کنید و یک تا دو قطره از این محلول را در حفره‌های بینی بچکانید تا خونریزی متوقف شود.

گلاب

استفاده از گلاب نیز یک روش خانگی و سنتی برای درمان خون دماغ است. به این صورت عمل کنید که مقداری از گلاب را با اندکی سرکه مخلوط کنید و دو تا سه قطره از آن را در حفره‌های بینی بچکانید تا خونریزی متوقف شود.

توصیه های پزشکی مورد نیاز در هنگام خون دماغ

خونریزیهای خفیف بینی اصولا به درمانهای خانگی و ساده پاسخ داده، و به سرعت خون دماغ متوقف میشود. در صورتیکه، خونریزی بینی بیشتر از ۲۰ دقیقه طول کشید و یا شدت آن زیاد بود، مراجعه به پزشک و بیمارستان ضروری بوده و باید درمانهای کاملتری برای شخص بیمار صورت گیرد. در برخی مواقع اختلال‌های انعقادی مثل هموفیلی، لوسمی (سرطان خون)، کمبود پلاکت خون، فشارخون بالا و در بچه‌ها بیماری‌های تنفسی ویروسی یا بیماری‌های زمینه‌ای میتواند علت خون دماغ شدن باشد، که نیاز است به سرعت مورد رسیدگی قرار گیرد.

گاهی خونریزی بینی آنقدر شدید است که برای به‌وجود نیامدن مشکل جدی برای بیمار و حتی به خطر نیفتادن جان او جراحی لازم است که امروزه با آندوسکوپی انجام می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا