آشپزخانه حکیمخواص خوراکی هازیبایی و جوانی

طرز تهیه سویق

روش درست کردن انواع سویق

طرز تهیه سویق

آموزش طرز تهیه سویق گندم، طرز تهیه سویق عدس، جو، برنج، سنجد، نخود و غیره

سویق یکی از مقوی ترین مواد غذایی است که میتوان در منزل و با کمترین امکانات درست کرد. امروزه متاسفانه پفک و چیپس و دیگر تنقلات صنعتی و کارخانه ای جای سویق را گرفته است، این تنقلات خانمان سوز هیچ گونه فایده ای ندارند و هر چه هست ضرر است و زیان. توصیه میکنم طرز تهیه سویق را یاد گرفته و همیشه در دسترس خود و اعضای خانواده بگذارید و استفاده از آن را به دیگران توصیه بفرمایید تا شما هم نقشی در تبلیغ سبک زندگی سالم داشته باشید.

بعضی سویق را با قاووت و قُوَّتو اشتباه می‌گیرند. ولی سویق با آن‌ها فرق دارد. یکی از تفاوت‌های سویق با قاووت‌ها و قوتوها در این است که قاووت‌ها اکثراً تفت‌ داده نمی‌شوند ولی سویق تفت داده میشود و در روایات هم به استفاده از آن تاکید شده است.

در روایات سویق بسیار توصیه شده است و ائمه اطهار (ع) برای درمان برخی بیماریها مانند درمان سودا و بلغم و مسمومیت و رشد بهتر جنین و … استفاده از سویق را توصیه کرده اند.

سویق میتواند از هر چیزی باشد. از گندم گرفته تا جو و عدس و خرما و زردک. هر سویقی خاصیت مخصوص خود را دارد و صرفا بخاطر اینکه سویق مفید است نباید آن را مثل غذا مصرف کرد. چون برخی سویق ها خاصیت دارویی شان بیتشر از خاصیت غذاییت شان است.


روش درست کردن سویق

آموزش طرز تهیه سویق های مختلف

سویق جو:

خواص:

سویق جو هم غذا است و هم دارو. تقویت کننده بسیار عالی، تنظیم کننده قند خون. درمان دیسک گردن

طرز تهیه:

سبوس جو نیم پیمانه (از نظر وزنی مثلا نیم کیلو) را کاملا آسیاب کنید و آرد جو یک پیمانه مثلا یک کیلو. هر کدام را جداگانه، بدون روغن تفت داده و بعد از سرد شدن مخلوط کرده و استفاده کنید. سبوس جو را بعد از تفت دادن دوباره آسیاب کرده و تفت دهید تا کاملا نرم شود و بعد مخلوط کنید.(مدت زمان مناسب برای تفت دادن ربع کیلو : ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی شعله کم) – سبوس مدت کمتری باید تفت داده شود.


سویق گندم:

خواص:

تقویت مسائل جنسی، چاق کننده

طرز تهیه:

سبوس گندم نیم پیمانه (پیمانه وزنی نه حجمی مثلا نیم کیلو) و آرد گندم یک پیمانه مثلا یک کیلو. مانند سویق جو جداگانه بدون روغن تفت داده و بعد از سرد شدن مخلوط کرده و استفاده نمایید. در صورتی که سبوس گندم درشت بود دوباره آسیاب کنید و تفت دهید.(مدت زمان مناسب برای تفت دادن ربع کیلو : ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی شعله کم) – سبوس مدت کمتری باید تفت داده شود.کارگاه آموزشی اخلاط اربعه


سویق سنجد:

خواص:

کلیه خواص سنجد را داراست. مختصرا : چاق کننده و بسیار مفید جهت رشد بچه ها می باشد.

طرز تهیه :

سنجد را ترجیحا با هسته آسیاب کرده و الک کنید و بدون روغن تفت دهید. (مدت زمان مناسب برای تفت دادن ربع کیلو : ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی شعله کم)


سویق عدس:

خواص:

تقویت قلب، مفید دستگاه گوارش، رفع عطش، درمان غلبه صفرا و …

طرز تهیه سویق عدس :

عدس ترجیحا دیم را به خوبی آسیاب کرده الک کنید و تفت دهید، و اگر درشت بود دوباره آسیاب کنید و تفت دهید. (مدت زمان مناسب برای تفت دادن ربع کیلو : ۲۰ تا ۲۵ دقیقه روی شعله متوسط)


طرز تهیه سویق عدس

سویق شسته:

خواص:

سویق ها به طور کلی بدن را تقویت می کنند خصوصا قسمت بالایی بدن اما سویق شسته پا ها را بیشتر تقویت می کند. برای بیماری های فلج و ام اس جزئی از درمان است.

طرز تهیه:

همان سویق جو یا گندم را در ظرفی قرار می دهیم و روی آن آب می ریزیم و می گذاریم ته نشین شود. سپس آب آن را خالی می کنیم. این کار را تا ۷ بار انجام داده سپس با پارچه ای، مانند ماست چکیده آن را صاف می کنیم و آن چه باقی مانده را خشک می کنیم و مصرف می کنیم.


سویق کدو تنبل :

خواص:

این سویق برای درمان بیش فعالی کودکان، کمک کننده به مشکلات مغز از جمله پارکینسون، و… به کار می رود. از جمله خوبی هایی که این سویق دارد این است که خواص بی نظیر کدو تنیل را دارد و برای کسانی که خیلی به کدو تنبل علاقه ندارند خوش خوراک تر است.

طرز تهیه:

کدو تنبل تازه که زدگی هم نداشته باشد و مقداری سفت باشد پوست می گیرید و حلقه حلقه می کنید و حلقه ها را خلال می کنید و در سینی یا جلوی آفتاب یا در فصل سرد روی بخاری قرار می دهیم تا خشک شود، بعد از خشک شدن کامل که کمی طول می کشد، آسیاب کرده و تفت دهید. بسیار خوش عطر و خوشمزه است.(مدت زمان مناسب برای تفت دادن ربع کیلو : ۱۰ دقیقه تا ۱۵ دقیقه روی شعله کم)


سویق نخود:

خواص:

این سویق از جمله سویق های خوب و پر کاربرد است. سویق نخود تقویت کننده کمر می باشد و به همین خاطر درمان خوبی برای دیسک کمر می باشد. برای تقویت نیروی جنسی هم مفید است. برای رشد کودکان بسیار مفید است و سعی کنید کودکان خود را به خوردن سویق نخود تشویق کنید.

طرز تهیه سویق نخود

طرز تهیه:

مقداری از آرد خام نخود را در ظرفی ریخته و مدام تفت می دهیم تا خوب بپزد. برای مثال می توان ربع کیلو آرد نخود را در یک ماهی تابه تا ۲۰ دقیقه با شعله ای متوسط تفت داد.

تذکر: این تذکر بسیار لازم است که سویق نخود دیر تفت می خورد و حتی نیاز نیست شعله را کم کرد بلکه با شعله متوسط هم باید مدتی تفت بخورد تا بپزد. در این حالت و وقتی نخود تبدیل به سویق شد دیگر نفاخ نمی باشد و طعم خوبی هم دارد. (مدت زمان مناسب برای تفت دادن ربع کیلو : ۲۰ دقیقه تا ۲۵ دقیقه روی شعله متوسط)


بخوانید: طرز تهیه نخودآب

سویق سیب:

برای تهیه سویق سیب ابتدا باید سیب را ورق‌ ورق کرد و آن را خشک کرد سپس آن را آسیاب کرد و بعد آن را در ماهیتابه یا دستگاه تفت داد تا جایی که رنگ آن تغییر کند، برای خشک‌کردن بهتر است از آفتاب استفاده شود البته می‌توان از دستگاه هم استفاده کرد، در روایات به سیب لبنانی تأکید شده ولی می‌توان از هر نوع سیبی استفاده کرد، برای پوست سیب چندان تعریف نشده و سبب ابتلا به آپاندیس می‌شود ولی شاید اگر خشک شود و تفت‌ داده شود مشکلی نداشته باشد. به هر حال با این وضعیت استفاده زیاد از کودهای شیمیایی بهتر است پوست سیب را بگیرید چون سموم بیشتر در پوست آن جذب میشوند.


تذکر مهم درباره تهیه سویق ها:

 • روش مناسب برای تهیه سویق در خانه این است که سویق را به مقدار کم مثلا هر بار ربع کیلو در یک ماهی تابه به خوبی تفت دهیم تا کیفیت سویق کم نشود و به خوبی پخته شود.
 • واضح است که تهیه سویق در اندازه های بیشتر نیاز به مدت زمان تفت دادن بیشتری دارد تا به خوبی پخته شوند.

نحوه و زمان مصرف سویق :

همه سویق ها یک نحوه مصرف کلی دارند و بهترین زمان آن بصورت ناشتا است. حداقل یک قاشق یا دو قاشق غذا خوری به صورت خشک، صبح ناشتا مصرف شوند.

 *** لطفا هر سوال، پیشنهاد و تجربه ای در مورد مصرف سویق دارید حتما در بخش نظرات بیان کنید ***

منبع
طب اسلامی

نوشته های مشابه

‫۱۶ دیدگاه ها

  1. سلام و درود
   سویق بهتر است بصورت خشک و به صورت ناشتا و به تنهایی مصرف شود تا همه خواص آن در بدن ظاهر شود. ولی در صورتی که خوردن سویق خشک و خالی برایتان مشکل است میتوانید آن را همراه شیر یا شکر و نبات هم مصرف کنید.

  1. برای رشد کودک میتوانید از سویق نخود، گندم یا جو استفاده کنید. میتوانید این سویق ها را با هم ترکیب کرده و به کودک خود بدهید

 1. سلام علیکم مدت زمان تفت دادن ربع کیلو سیوس چقدراست؟وآیادرتفت دادن آرد،رنگش باید تغییرکند یانه؟؟متشکرم

  1. سلام و عرض ادب
   برای تهیه سویق حدود ۱۵ دقیقه با شعله خیلی کم باید تفت بدهید. بله رنگ آن کمی متمایل به قهوه ای میشود

 2. سلام علیکم،بله ارد راربع ساعت، ولی سبوس راچقدر
  تفت بدهیم،ظاهرا سبوس کمترازآرد تفت داده میشودوآیاباتغییر رنگ،خاصیتش کم نمیشود؟باتشکر

  1. سلام مجدد. برای این مقدار حجم، سبوس را مدت کمتری حدود ۱۰ دقیقه تفت دهید. برخی مفردات هستند که با حرارت دیدن خاصیت آنها نه تنها از بین نرفته بلکه بیشتر آزاد میشود مانند حبوبات و غلات. سبوس هم همینطور. با حرارت دادن و تغییر رنگ خاصیت آن از بین نمیرود.

  1. سلام. بله از همان آرد برای تهیه سویق استفاده کنید.
   خیلی هم عالیست.
   آردی که خودتان تهیه کرده اید خیلی بهتر از آردهای بازاری است.

  2. سلام شما سبوس و آردو جدا گفتین به نظرتون گندم دیمی و جو را خودمان اسیاب کرده و تفت بدهیم بهتر نیست تا از بازار تهیه کنیم و میشه نخود را با آب بجوشانیم بعد اسیاب بدهیم

   1. سلام و عرض ادب
    بهترین روش تهیه انواع سویق همان است که توضیح داده شده است. سبوس و آرد را میتوانید از جای مطمئن از باراز تهیه کنید. در مورد نخود هم بهتر است نجوشانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا