تدابیر حفظ سلامترژیم لاغریزیبایی و جوانی

رژیم لاغری در طب سنتی

لاغری اصولی با طب سنتی، بدون عوارض

رژیم لاغری در طب سنتی بصورت قدم به قدم

رژیم لاغری در طب سنتی + روشهای کاربردی که میتوانید در زمان معقول به وزن ایده آل برسید.

چاقی و اضافه وزن یکی از مشکلات بسیاری از افراد است، در عصر حاضر که بیشتر کارها ماشینی شده است تحرک و میزان فعالیت بدنی به طور چشم گیری کاهش پیدا کرده است، فعالیت بدنی کم همراه با سبک زندگی و اصول غلط خوردن و آشامیدن کافیست تا ما اضافه وزن پیدا کنیم! افزایش وزن، میزان فعالیت و وظیفه بسیاری از ارگانهای داخلی بدن را دوچندان میکند، این یعنی بار اضافه بر دوش بدن گذاشتن. از طرف دیگر تجمع مواد زاید در بدن بیشتر میشود و این خود باعث مشکلات بسیاری از جمله غلبه اخلاط، چربی، فشار خون، دیابت، کبد چرب، سده ها و گرفتگی عروق و غیره میشود.

انباشت غذای اضافی در بدن و معده باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری میشود. همیشه باید مقدار قابل توجهی از حجم معده آزاد باشد تا بتواند با فرایند طبیعی خود غذا را هضم کند و خون سالم از طریق کبد به اعضای بدن برساند. 

متاسفانه در فضای مجازی روشهای بسیار غلطی بدون توجه به مزاج در زمینه رژیم لاغری ارائه میشوند که بصورت تجربی و هم بصورت علمی تایید نشده اند. این رژیم های لاغری نه تنها سودی ندارند بلکه باعث آسیبهای بسیاری میشوند. از این رو بر خود وظیفه دیدیم تا در مورد رژیم لاغری در طب سنتی مقاله ای را تقدیم شما عزیزان بکنیم.

رژیم لاغری سریع

چاقی در طب سنتی

رژیم لاغری سریع

رژیم لاغری سریع در کمترین زمان! این جمله ای است که بسیاری از ما آن را شنید ایم.

اضافه وزن در طول یکی دو هفته یا یکی دو ماه به وجود نمیاید و در طول ماهها و سالها ما اضافه وزن پیدا میکنیم. بدیهی است اضافه وزنی که در طول ماهها و سالها به وجود آمده است باید با تدبیر و عقلانیت و در مدت معقولی از بین برود. بدن یک ساز و کاری برای خودش دارد و باید مطابق با سیستم هوشمند بدن جلو برویم و انتظار نداشته باشیم که مثلا در طول یک ماه ۱۰ کیلو وزن کم کنیم. چیزی به اسم رژیم لاغری سریع که در جامعه رواج پیدا کرده است نداریم و اگر در زمان خیلی کم مقدار زیادی وزن از دست بدهیم عوارضی جبران ناپذیر دارد. لذا در بحث رژیم لاغری همیشه اعتدال و عقلانیت را در نظر داشته باشید.

چگونه لاغر شویم

طب سنتی برای لاغری اصول ساده ای دارد.

لاغری و تناسب اندام از لحاظ وزنی شاید در نگاه اول کمی بحث پیچیده ای باشد، اما از منظر طب سنتی اصلا اینگونه نیست. اصل کلی این است که اگر میزان مواد خروجی از بدن کمتر از میزان مواد ورودی باشد ما چاقتر خواهیم شد. وقتی یک وعده غذایی میخوریم مقداری از آن صرف سلولسازی و انرژی سازی میشود و مقداری از آن دفع میشود. اگر این مواد غذایی بیشتر از حد نیاز ما باشد به صورت چربی یا گونه های دیگر در بدن ذخیره میشود. این مواد اضافی بسته به نوع ماده غذایی میتواند تبدیل به هر یک از اخلاط سودا، بلغم و صفرا بشود و این باعث چاقی میشود.

چگونه لاغر شویم؟ برای شروع کار تنها این مورد را انجام دهید: فقط و فقط به میزان نیاز خود غذا بخورید نه بیشتر! میزان نیاز یعنی تا جایی غذا بخورید که ضعف شما را برطرف کند و اندکی نیز احساس سیری کنید نه سیری کامل.

چگونه لاغر شویم

چگونه لاغر شویم

برنامه غذایی برای لاغری در طب سنتی

برنامه غذایی برای لاغری در طب سنتی. خب با هم برنامه رژیم لاغری در طب سنتی را شروع میکنیم. این موارد را کم کم و به صورت تدریجی سعی کنید به صورت عادت دربیاورید. به مرور زمان متوجه خواهید شد که وزنتان رو به کاهش میرود و احساس سبکی و شادابی به شما دست میدهد. روشهای بسیار دیگری برای لاغری وجود دارند که اندکی با خطر و عوارض همراه است و برای همه مناسب نیستند، روشهایی که در این مقاله عنوان میکنیم همگانی، راحت و بدون عوارض هستند.

حذف نهار:

یک ضرب المثل اشتباه است که میگوید “صبحانه را خودت بخور،ناهار را با دوستت بخور و شام را بده به دشمنت”. واقعا بدن بسیاری از افراد به وعده نهار احتیاجی ندارند. وعده صبحانه و شام به تنهایی میتوانند انرژی مورد نیاز ما را تامین کنند.  سعی کنید به تدریج نهار را نصف کنید و بعد حذف کنید و به جای آن شام را زودتر بخورید، اصلا وعده شام را حذف نکنید زیرا مهمترین وعده غذایی است. اگر احساس ضعف کردید میتوانید در فاصله صبحانه تا شام اندکی عسل بخورید. در نهایت اگر نمیتوانید نهار را حذف کنید سعی کنید برای نهار فقط از غذاهای زیر استفاده کنید:

چند پیشنهاد برای وعده نهار:

 • انواع آش و سوپ
 • یک مشت نخودچی کشمش
 • چند عدد بادام به همراه مویز
 • چند عدد خرما (بیشتر از ۵ خرما نخورید)
 • یک عدد سیب درختی و یک عدد به بخارپز شده
 • سه عدد انجیر با ۵ عدد زیتون و رب به

کمتر بخورید:

شاید این یک جمله کلیشه ای باشد ولی واقعا شاه کلید لاغر شدن کمتر خوردن است، به دنبال راهکارهای پیچیده نباشید و با رژیم های لاغری که هیچ توجهی به مزاج شما نمیکند به شدت دوری کنید. وقتی گرسنه هستید حدود نیم ساعت دیگر صبر کنید تا کامل گرسنه بشوید و بعد غذا بخورید، میدونید چه زمانی واقعا گرسنه هستید؟ آن زمان که در به در دنبال غذا میگردید! اگر دستگاه گوارش خالی از غذا باشد، حرارت غریری شروع به خوردن و سوزاندن خود بدن می کند این یعنی کاهش وزن.

هنگام غذا خوردن با آرامش غذا بخورید و وقتی متوجه شدید که اندکی احساس سیری دارید سریع از غذا خوردن دست بکشید، یاد بگیرید که در خوردن غذا هوسرانی نکنید، این هوس غذای بیشتر خوردن فقط کمی دوام دارد، اگر دست از غذا بکشید این هوس نیز فروکش خواهد کرد.

مصرف سبزیجات به همراه غذا:

اکثرا سبزیجات دارای مزاج گرم هستند و مصرف آنها به همراه غذا باعث گرم شدن معده، هضم بهتر غذا و در نتیجه لاغری میشود. سعی کنید به همراه وعده های عذایی سبزیجات تازه مصرف کنید (مصرف سالاد همراه غذا اصلا خوب نیست چون ترکیبات سرد مانند کاهو و کلم و خیار و گوجه دارند و برای سیستم گوارشی مناسب نیستند)

برنامه غذایی برای لاغری

برنامه غذایی برای لاغری

استفاده از مواد نشاسته ای و چرب محدود شود:

مواد نشاسته ای مانند برنج، ماکارونی و نان باعث افزایش چاقی و اضافه وزن میشوند، اکثر مواد نشاسته ای که مصرف میکنیم تصفیه شده و بدون سبوس هستند و مصرف زیاد آنها باعث اضافه وزن میشود. نان های صنعتی و سفید هم همینطور هستند، البته نان سنگک اندکی از بقیه نان ها بهتر است و پیشنهاد میشود به جای نان سفید و صنعتی نان سنگک مصرف کنید.

روغن ها ( منشا گیاهی ) و چربی ها ( منشا حیوانی ) بیشترین کالری را در جدول غذایی دارند و بدیهی است که این میزان کالری برای انسان امروزی بیشتر از حد نیاز بوده و باعث اضافه وزن میشوند. سعی کنید مصرف روغن را بسیار کم کنید و فقط روغنهای طبیعی مانند روغن کنجد و روغن زیتون استفاده کنید.

ورزش همراه با عرق:

برای سلامتی بدن هیچ چیزی از منظر طب سنتی بهتر از ورزش کردن نیست. ورزش یک راهکار بسیار مفید برای حفظ سلامت بدن و کاهش وزن است. روزانه و به طور مستمر حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه ورزش و نرمشی که همراه با عرق باشد انجام دهید. ورزش باعث اشتعال حرارت درونی بدن شده و به دفع مواد زاید و چربی سوزی کمک بسیاری میکند.

رژیم لاغری در طب سنتی

رژیم لاغری شکم

رژیم لاغری شکم در طب سنتی

معمولا چاقی شکم از نوع چاقی بلغمی و سرد و تر است، این چاقی در اثر تجمع چربی است و به این نوع چاقی، چاقی شحمی میگویند. در رژیم لاغری شکم علاوه بر رعایت موارد فوق باید موارد دیگری که مختص لاغری شکم است را رعایت کنید:

 • افرادی که دچار چاقی شکم هستند صبحانه گرم بخورند. انواع غذاهای گرم مزاج مانند ارده شیره، شیره انگور، عسل و مرباهای خانگی مانند مربای هویج و مربای به
 • شام را در اول شب حدود ساعت ۸ شب بخورند. این افراد شام را مفصل بخورند و از مصرف غذاهای با مزاج سرد مانند سالاد کاهو، ماست، هندوانه، خیار، گوجه خودداری کنند
 • پرهیز از مصرف آب زیاد. آب مزاج سرد و تر دارد و برای افرادی که چاقی در ناحیه شکم دارند مناسب نیست و این چاقی را تشدید میکند.
 • ترکیب پودر شده آویشن همراه اندکی نمک دریا قبل و بعد از غذا به هضم آن کمک بسیاری میکندو در لاغری شکم هم مفید است.
 • افرادی که چاقی در ناحیه شکم دارند باید تدابیر گرم کردن معده را انجام بدهند. گرم کردن معده باعث ذوب کردن چربی های شحمی و لاغر شدن شکم میشوند.

چند راهکار برای گرم کردن معده:

 • مالیدن روغنهای گرم مانند روغن بادام شیرین و روغن سیاه دانه و روغن زیتون به شکم و ماساژ آن
 • خوردن یک قاشق غذاخوری رب به بعد از هر وعده غذایی
 • ورزشهایی که مختص شکم است مانند ورزش شکم
 • مصرف ماء العسل به جای آب در طول روز

برای درمان چاقی به سراغ پکیج های لاغری و انواع دمنوشها نروید. هر دارو چه شیمیایی و چه گیاهی باید زیر نظر پزشک تجویز شود و مصرف یک دمنوش یا یک داروی گیاهی برای همه افراد مناسب نیست. این پکیج های لاغری ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشند.

تجربه شما در رژیم های لاغری چیست؟ چه نوع رژیم لاغری بوده که شما با آن نتیجه گرفته اید؟ تجربیات خود در زمینه لاغری و کاهش وزن را با دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. سلام پس اون چجور حجامتی که خون میاد تا قطع بشه اونا خوبه تمام چاقی آبی و بادی را از بین می بره کسی می دونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا