خواص خوراکی هادرمان بیماریها در طب سنتی

خواص مومیایی در طب سنتی

خواص مومیایی در طب سنتی چیست؟

خواص مومیایی در طب سنتی و نسخه های درمان با مومیایی

كلمه موميا لغتى است يونانى بمعنى حفظ كننده اجساد. موميائى ماده است شيميائى كه از شكاف سنگهاى نواحى كوهستانى بعضى از نقاط زمين خارج میشود. عده ‏اى از پزشكان سنتى منشاء آن را بعضى از گياهان داروئى میدانند كه در طول تاريخ‏ عمر زمين بعللى در لابلاى سنگها حبس شده و پس از تخمير بتدريج سيلان يافته و از شكاف سنگها خارج میگردد. عده ديگر نسبت به منشاء آن نظرات ديگرى دارند.

موميائى داروئى است كمياب و ذى قيمت و در مداوا سريع الاثر. بهترين نوع موميائى آن است كه از كوههاى داراب استان فارس بدست میاید و از كوههاى ديگرى از ايران نيز مانند كوههاى كهكيلويه و اسطهبانات نيز بدست میاید. اولين بار در زمان فريدون پادشاه ايران قبل از اسلام بوجود آن پی برده شد كه شرح و تاريخچه آن از حوصله اين مقوله خارج است. موميا از درز سنگها بمقدار خيلى كم خارج میشود مثلا كل آن در مدت يك سال حدود دويست مثقال است كه بعضى سالها بيشتر و گاهى نيز كمتر میگردد. در گذشته از سوى سلاطين افرادى مأمور میشده اند تا موميائى را كه قطره قطره از درز سنگها میچکد در ظرفى مخصوص جمع ‏آورى نموده و براى پادشاه وقت ارسال میکرده اند.

طبيعت یا مزاج مومیایی گرم و خشك است و خواص داروئى آن تا چهل سال باقى میماند.

بهترین نوع مومیایی

بهترين موميا آنست كه سياه و صاف و براق و نرم بوده و بوى بد نداشته باشد و آغشته به خاك و خاشاك نباشد و چون موميائى خوب را در دست بگيرند مثل موم خالص بزودى نرم میگردد و بدست آغشته میشود.

برخی از خواص مومیایی در طب سنتی

 • ترمیم کننده زخم های پوستی
 • افزایش دهنده میل جنسی مخصوصا اگر همراه با عسل مصرف شود
 • مفید برای بیماری پوکی استخوان
 • درمان کننده درد گلو
 • درمان سکسکه
 • استفاده موضعی مومیایی برای درمان شکستگی استخوان از قدیم مورد استفاده بوده است
 • نشاط آور است
 • مقوی کلیه
 • افزایش دهنده قدرت نعوظ
 • دفع کننده بلغم از بدن
 • مفید برای رعشه
 • مفید برای سر دردهای ناشی از سردی

چند نسخه درمانی با مومیایی در طب سنتی

درمان سر درد با مومیایی

 در مداواى سردردهاى سردمزاج مقدار دو مثقال مرزنجوش را جوشانده و آب صاف شده آن را با يك حبه موميائى میخورند.

درمان درد گوش و چرک گوش با مومیایی

براى مداواى گوش دردها مقدارى موميائى را در روغن زيتون حل كرده و در گوش میچکانند در اكثر موارد درد گوش را ساكت میسازد و در خشكانيدن چرك گوش نيز موثر است.

درمان سرفه مزمن با مومیایی

در مداواى سرفه ‏هاى رطوبى مزمن مقدارى از مومیایی را با آبى كه در آن عناب و سپستان جوشيده باشد حل کرده مصرف میکنند و اين عمل را تا سه روز ادامه میدهند.

درمان ضعف جنسی با مومیایی

افرادى كه مبتلا به ضعف قدرت تناسلى و سرعت انزال يا عدم نعوذند اگر بقدر دو جو موميائى را در چهل گرم عسل حل كرده و ميل نمايند و سه روز ادامه دهند بحد اعلا از اين بابت تقويت خواهند شد. افراد گرم‏ مزاج بهتر است موميائى را همراه با مقدارى آب ميوه ‏هاى سرد مزاج ميل نمايند.

درمان شکستگی استخوان با مومیایی

در شكستگى استخوانها چنانچه استخوان را بصورت طبيعى ميزان نموده و قبل از بستن مقدارى موميائى بر آن ضماد نمايند و قدرى هم بمريض بخورانند در عرض مدت كوتاهى شكستگى جوش خورده و استخوان سالم خواهد شد. و همچنين هنگام در رفتگى اعضاء بدن پس از بجا انداختن مفاصل مصرف موميائى سبب بهبود سريع خواهد شد. در مداواى کوفتگیهای عضلانى و عصبى و گرفتگی‏هاى آنها نيز بسيار مفيد مى‏باشد.

موانع مصرف مومیایی

علی رغم خواص زیادی که برای مومنایی در طب سنتی ذکر شده است، هنوز نیاز به بررسی و مطالعات بیشتری روی انسان‌ها می‎‌باشد تا بتوان به راحتی آن را برای همه تجویز کرد. در نظر داشته باشید که مصرف موضعی مومیایی ارجح تر از مصرف خوراکی آن است و بهتر است میزان و زمان مصرف آن طبق نظر پزشک مربوطه تنظیم گردد.

افرادی که غلبه صفرا و غلظت خون دارند از خوردن این ماده پرهیز کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا