تدابیر حفظ سلامتمزاج شناسی

تدابیر خواب در طب سنتی

تدابیر خواب در طب سنتی

تدابیر خواب در طب سنتی

تدابیر خواب در طب سنتی چیست؟ یک خواب خوب دارای چه ویژگیهایی است؟ چرا بدن ما به خواب نیاز دارد؟ خوابیدن در طول روز بهتر است یا شب؟ رابطه مزاج با خواب نیست؟

خواب یکی از ضروریات بدن است و یک خواب خوب میتواند میتواند سلامتی و صحت انسان را تضمین کند. در ادامه مطالب مرتبط با سته ضروریه (۶ اصل ضروری برای سلامت) با تدابیر خواب در طب سنتی در خدمت شما هستیم.

چرا به خواب نیاز داریم؟

اول از همه باید بدانیم چرا به خوابیدن نیاز داریم و در هنگام خواب چه اتفاقاتی برای بدن ما میفتد. همه اعضا و جوارح انسان و سلولهای بدن در طول روز فعالیت دارند و زمانی را نیاز دارند تا به تجدید قوا بپردازند، این شارژ مجدد و تجدید قوا در هنگام خواب اتفاق میفتد. وقتی میخوابیم روح حیوانی از تمامی اعضاء به قلب فرا خوانده میشوند و در قلب تحت تاثیر حرارت غریزی شارژ میشوند. در بیداری این تجدید قوا نمیتواند انجام شود چون اعضای بدن فعالیت دارند و بدن نمیتواند دستور بازگشت ارواح حیوانی را به قلب صادر کند.

همچنین در هنگام خواب روح طبی و حرارت غریزی بدن از ظاهر به باطن و عمق بدن یعنی قلب میرود. بهمین دلیل است که بدن در هنگام خواب سرد میشود و حتما توصیه شده است که هنگام خوابیدن پوشش داشته باشید.

پس یکی از دلایل اینکه نیاز به خواب داریم تجدید قوای سلولهای بدن است. یکی دیگر از دلایل نیاز به خواب این است که هضم تمام و کمال فقط در هنگام خواب است که انجام میشود. در هنگم بیداری هضم معدی و کبدی تا حدودی انجام میشود ولی هضم سلولی که در همه اعضای بدن انجام میشود به درستی انجام نمیشود چون بدن به انجام کارهای دیگری در طول روز مشغول است.

مدت زمان خوابیدن و تاثیر آن بر بدن

خواب زیاد از حد

در هنگام خواب چون تحلیل زیادی اتفاق نمیفتد رطوبت بدن تا حدی بیشتر میشود و این رطوبت باعث میشود کمی از حرارت بدن کمتر شود. اگر مدت زمان خواب طولانی باشد این حرارت کمتر شده و رطوبت بیشتر میشود و برای بدن مضر است.

خواب کمتر از حد

خواب کم مضراتی دارد:

 • چون روح طبی در طول روز تحلیل میرود مهمترین آسیب آن به دماغ یا مغز است.
 • اگر خواب کم باشد هضم کامل اتفاق نمیفتد چون هضم کامل در هنگام خواب شب است که اتفاق میفتد.
 • اگر خواب کم باشد اعضا و اندامهای بدن زود فرسوده میشوند و باعث کوتاهی عمر میشوند.

خواب معتدل

در خواب معتدل از نظر زمانی هضم کامل انجام میشود و همه سلولهای بدن تجدید قوا میشوند و آماده خدمت رسانی به بدن در طی روز خواهند شد.

تدابیر خواب در طب سنتی

مضرات خواب زیاد

رابطه خواب و غذا

منظور خواب شب است.

یکی از تدابیر خواب در طب سنتی این است که با شکم پر نخوابید. بین خواب و شام حداقل باید ۲ ساعت فاصله زمانی باشد تا هضم معدی انجام شده باشد. اگر با شکم پر خوابیده شود هضم معدی به خوبی انجام نخواهد شد و خلط ناسالم تولید شده و بخش زیادی از غذا به فضولات تبدیل شده و مشکلات زیادی را به وجود خواهد آورد.

خوبیدن با شکم خالی هم اصلا خوب نیست. وقتی شکم خالی نیست حرارت غریزی در طی خواب که در باطن متمرکز شده است کمال هضم را رقم میزند ولی اگر شکم خالی باشد حرارت غریزی چون ماده ای (غذایی) نیست که بر آن مشغول شود، به رطوبات بدن اشتغال پیدا میکند. شاید الان دلیل اینکه در روایات گفته شده هرگز شام را ترک نکنید متوجه شده باشید.

رابطه خواب و مزاج چیست؟

 • کسی که خواب زیاد دارد مزاج سرد و تر دارد.
 • کسی که خواب کمی دارد مزاج گرم و خشک دارد.
 • کسی که خواب سنگین دارد مزاج تر دارد.
 • کسی که خواب سبک دارد مزاج خشک دارد.

البته تعیین مزاج کلی فاکتورهای زیادی دارد (حدود ۷۰ فاکتور) و اصلا نمیتوان بر اساس یک فاکتور نتیجه گیری کرد.

خواب روز آری یا نه؟

حکمای طب سنتی خواب روز را به شدت نکوهش کرده اند. زیرا باعث سرگردانی روح میشود. روح چون ماهیتی نورانی دارد در طول روز توجه به بیرون دارد چون هم جنس خود را میطلبد. ولی در هنگام شب توجه به دورن دارد چوت از ظلمت و سیاهی شب فراری است. حال اگر در طول روز بخوابید قوه مدبره روح را به درون سوق میدهد در حالی  روح خودش میل به بیرون دارد، این باعث سرگردانی روح میشود.

همچنین خواب روز به طحال آسیب میزند و باعث بد بو شدن دهان و کند ذهنی میشود.

نکات دیگر تدابیر خواب

 • هنگام خواب اندکی بر پهلوی راست بخوابید. سپس مدتی بیشتر به پهلوی چپ بخوابید سپس ذوباره بر پهلوی راست بخوابید. این نوع خوابیدن باعث هضم بهتر غذا میشود.
 • مکان خواب باید تاریکی مطلق باشد. استفاده از چراغ خواب خوب نیست.
 • خواب معتدل بین ۶ الی ۹ ساعت است. کمتر یا بیشتر از آن افراط و تفریط است و از اعتدال خارج است.
 • بهترین زمان بیدار شدن از خواب قبل از طلوع آفتاب است.
 • خواب باید سنگین باشد. چرت زدن (حالتی بین خواب و بیداری) بسیار مذمت شده است.
 • خواب باید پیوسته باشد و شب هنگام باشد.

بهترین زمان خواب در طب سنتی

بهترین زمان خواب در طب سنتی از اول شب (حدودا ۱۰ شب) تا حدود نیم ساعت قبل از اذان صبح است. در این ساعات بدن بهترین بهره را از خواب میبرد. این خواب به سلامت بدن کمک میکند و باعث طول عمر میشود. خوابیدن در طول روز نهی شده است ولی اگر در طول روز نیاز به خواب پیدا کردید میتوانید ظهر کمی بخوابید. به این خواب، خواب قیلوله میگویند. خواب قیلوله باید قبل از غذا خوردن باشد و بیشتر از ۱ ساعت نشود.

ائمه اطهار (ع) در مورد خواب روز فرموده اند:

امام باقر (علیه‌السلام) فرموده‌اند: «خواب، اگر در اول روز باشد، فرسودگی است، هنگام ظهر نعمت، بعد از عصر حماقت و بین مغرب و عشاء، روزی را بر انسان حرام می‌کند».

امام کاظم (علیه‌السلام) فرمودند: «هنگام ظهر بخوابید؛ زیرا همانا خداوند انسان روزه‌دار را در حالی‌که آرمیده است، غذایش می‌دهد و سیرابش می‌کند

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا