مزاج شناسی

آیا امکان تغییر مزاج وجود دارد

آیا مزاج میتواند تغییر کند؟

آیا امکان تغییر مزاج وجود دارد ؟

سوالی که شاید در ذهن شما نیز باشد این است که آیا امکان تغییر مزاج وجود دارد ؟ آیا ممکن است مزاج یک نفر در طول سالیان عمرش تغییر پیدا کند؟

پاسخ این سوال مثبت است و مزاج هر فردی با توجه به سبک زندگی او میتواند دچار تغییر و تحول بشود.

مزاج چیست؟

به کیفیت حاکم بر بدن انسان از نظر گرمی و سردی و تری و خشکی مزاج میگویند. این مزاج از لحظه تشکیل نطفه شکل میگیرد و در هر انسانی متفاوت است. با توجه به اینکه مزاج یک کیفیت است پس تقریبا میتوان گفت که مزاج هر انسانی با افراد دیگر متفاوت است. بطور مثال دو نفر که مزاج سرد و خشک دارند هم مزاج مختلف دارند، زیرا کیفیت سردی و خشکی در آنها میتواند کاملا متغیر باشد.

به مزاجی که از ابتدا در فرد شکل گرفته مزاج جبلی یا مزاج ولایی یا مزاج کودکی و به مزاجی که دچار تغییر شده مزاج عارضی یا اکتسابی میگویند. بهترین حالت سلامت و صحت فرد در مزاج جبلی است و اگر به هر دلیلی مزاج تغییر پیدا کند فرد دچار مشکلات بسیاری میشود. باز هم تاکید میکنیم که مزاج جبلی هر چه که باشد بدن انسان در آن مزاج بهترین کارایی را دارد، مثلا فردی که دارای مزاج بسیار سرد و خشک است نباید با تدابیر خوردن و آشامیدن یا هر تدبیر دیگری به سمت مزاج معتدل هدایت کنیم، اعضا و اندامهای انسان در مزاج جبلی یا مزاج کودکی بهترین عملکرد را دارند نه در مزاج معتدل.

دلایل تغییر مزاج

مزاج هر فردی یک دایره نوسانی دارد که حول و حوش آن میتواند تغییر کند و هیچ مشکلی هم بوجود نمی آورد. مثلا فردی که دارای مزاج گرم و خشک است با خوردن روزی یک عدد خیار در تابستان دچار تغییر زیادی از نظر مزاجی نمیشود. تغییرات جزئی مزاج اصلا نگران کننده نیست ولی تغییر محسوس مزاج است که نگران کننده است.

اگر مزاج کلی بدن یا مزاج یک عضو از دایره تعادلی خود خارج شود به آن سوء مزاج میگویند.

دلایل زیر میتوانند در تغییر یافتن مزاج موثر باشند:

 • پرخوری کردن
 • کم خوری کردن
 • خواب نامنظم داشتن، بیدار ماندن در شب
 • ورزش بسیار زیاد و سنگین
 • ورزش و فعالیت نداشتن
 • در معرض آب و هوای بسیار سرد، بسیار گرم، بسیار خشک و بسیار مرطوب قرار داشتن
 • مسائل روحی و روانی مانند افسردگی، استرس
 • مسائل زناشویی مانند رابطه زناشویی زیاد یا بسیار کم
 • عادات ناپسند
 • کلا هر رفتاری که خارج از تعادل باشد تعادل مزاجی را به هم میزند و در میان مدت و دراز مدت منجر به سوء مزاج میشود. افراط و تفریط در خوردن و آشامیدن، در ورزش و استراحت، در خوابیدن و غیره منجر به سوء مزاج خواهد شد.

چطور میتوانیم بفهمیم که مزاجمان تغییر پیدا کرده است؟

تغییر مزاج بصورت تدریجی و در اثر سبک زندگی نادرست اتفاق می افتد. اگر مزاج خارج از دایره تعادلی قرار گیرد دچار سوء مزاج یا تغییر مزاج شده ایم. معمولا سوء مزاج خود را با اختلال در فعل نشان میدهد. یعنی یک عملکرد خاصی از بدن شما دچار اختلال میشود. مثلا به تازگی با خوردن غذاهای سرد مزاج معده شما دچار اذیت میشود، یا به تازگی در اثر سرما بدنتان شروع به لرزیدن میکند. البته همه اختلالات در عملکرد اعضاء سوء مزاج نیست، این مورد باید توسط طبیب مورد بررسی قرار بگیرد.

نوشته های مشابه

‫۶ دیدگاه ها

 1. سلام من چند سال پیش به دلیل افسردگی و فکر و خیال زیاد وضعیت روحی حادی پیدا کردم و در بیمارستان روانپزشکی بستری شدم و از اونموقع به دستور روانپزشک مجبورم که انواع و اقسام قرص های ضدافسردگی و ارامبخش استفاده کنم وگرنه به وضعیت حاد برمیگردم و یا در بهترین حالت نمیتونم بخوابم و بی قراری دارم. از اونجایی که اصلا دوست ندارم تا اخر عمرم دارو مصرف کنم به همین خاطر تازگیها به یک دکتر طب سنتی این حالتهام رو توضیح دادم و اون هم گفت که طبع سرد و خشک داری و سودای مغز داری و باید این سودا رو خارج کنی از مغز وبدنت تا کم کم نیازت به قرص و داروی شیمیایی کمتر بشه .. حالا سوالم اینه که ایا میتونم به حرف ایشون اعتماد کنم و با دمنوش و رژیم غذایی که به من معرفی میکنه طبعم رو از سرد به گرم تغییر بدم یا همون سودا رو از مغزم تخلیه کنم که نیازم به داروی شیمیایی کمتر بشه و یا مشکل برام پیش میاد؟؟؟ لطفا هرچه زودتر راهنمایی کنید چون قراره تا چند روز دیگه سفارش بدم برام چندین مدل دمنوش و برنامه غذایی بفرسته ..خیلی ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   افسردگی یکی از دلایلش غلبه خلط سودا در مغز است. بله میتوانید در کنار داروهای شیمیایی از داروهای گیاهی نیز استفاده کنید ولی توجه داشته باشید که زیاده روی حتی در داروهای گیاهی و دمنوش ها میتواند عوارض داشته باشد. گل سرخ، سیب و زعفران را در برنامه روزانه غذایی خود بگنجانید.

  1. سلام. ابتدا باید مزاج خود را بشناسید. وقتی مزاج را شناختید حال باید طبق مزاج خود زندگی کنید. مثلا اگر طبع سرد و خشک دارید بیشتر از تدابیر گرم و تر استفاده کنید.

 2. سلام من مزاجم بلغمه و بخاطر تغییر مزاجم هم تیروییدم کم کار شده هم کیست دارم هم چاقی و… میخواستم بدونم بعد از اینکه طبعمو معتدل کردم میتونم حتی طبعم و کلا تغییر بدم؟ مثلا طبعم گرم و خشک بشه؟

  1. سلام. اول باید مزاج جبلی شما یعنی مزاج کودکی شما تشخیص داده بشه و سپس اقدام به متعادل سازی مزاج خود بکنید. ضمنا بلغم مزاج نیست بلکه یک ماده است. برای آشنایی بیشتر با اخلاط اربعه میتوانید نگاهی به کارگاه اخلاط اربعه داشته باشید https://hakimdoc.com/product/quadruplet-humours/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا